Koordynacja ruchowa - wzrokowa
Jako zawodnik wiesz doskonale, jak ważna jest odpowiednia koordynacja ruchowa - wzrokowa w czasie rozgrywki. To następny element układanki, który decyduje o tym, czy osiągniesz sukces, czy też poniesiesz porażkę. Zapewne podczas treningu ćwiczysz różnorodne sprawności motoryczne. W większości przypadków jednak trening ten nie pozwala Ci wydobyć pełni swoich możliwości. Stąd do porażki jest już blisko!
Treningi koordynacji ruchowej - wzrokowej
Skuteczny trening powinien wydobywać z zawodników drzemiące w nich pokłady energii i zapału oraz podnosić wyniki wszystkich niezbędnych sprawności motorycznych. Tutaj jednak łatwo jest wpaść w zastawione sidła. Sprawności motoryczne bowiem to cały zestaw różnorodnych umiejętności. To od trenera zależy na czym skupi swoją i Twoją uwagę. W ostatnich latach nastąpiła znacząca zmiana w postrzeganiu tego typu treningów, w których to do tej pory największą wagę przykładano do szybkości i wytrzymałości kosztem koordynacji ruchowej. Był to dość znaczący błąd. Pamiętaj- nie możesz utożsamiać refleksu, czy nawyków ruchowych z koordynacją!
Dlaczego koordynacja ruchowa jest tak ważna w sporcie?
Jeśli zadajesz sobie pytanie jak poprawić kondycję i elementy techniki, oznacza to, że nie osiągnąłeś jeszcze sukcesu. Nie musisz się martwić- ja przybliżę Ci wszystkie szczeble drabiny na szczyt. Podstawę stanowi tutaj właśnie koordynacja. Musisz jednak uświadomić sobie, że koordynacja wzrokowo- ruchowa to coś znacznie więcej niż tylko współpraca naszych zmysłów z obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym oraz mięśniami szkieletowymi. Jest to także zdolność wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów lub łańcuchów ruchowych, jak również reagowanie i rozwiązywanie nowych nieoczekiwanych sytuacji ruchowych.
Mając na uwadze powyższe dziwię się, iż zawodnicy nie przywiązują zbyt dużej wagi do treningu koordynacji ruchowej. Jest to jednak wśród motorycznych zdolności człowieka podstawowy warunek sukcesów w sporcie. Zapewne czujesz podświadomie, że Twoje dobre przygotowanie motoryczne to za mało, by odegrać znaczącą rolę w dzisiejszym sporcie. Masz rację- by odnieść sukces potrzeba czegoś więcej!
Jak poprawić koordynację
Sam widzisz, jak bardzo koordynacja ułatwia wspinanie się na szczyt. Odczuwalna jednak przez Ciebie świadomość braku niektórych elementów może być przyczyną zaniku motywacji do działania, czy treningów zalecanych przez trenerów, jak np. tzw. drabina koordynacyjna, która stanowi jedynie namiastkę prawdziwego treningu koordynacji i zazwyczaj jest monotonna i nieskuteczna.
Skuteczny trening koordynacji składa się bowiem z następujących elementów :
- szybkość reakcji
- równowaga
- rytmizacja
- różnicowanie
- orientacja
- dostosowanie i przestawianie
- sprężanie
Ważne by każdy z tych elementów ćwiczyć zarówno dla nóg, jaki dla rąk. Z drugiej jednak strony w pracy nad polepszeniem koordynacji mogą przeszkadzać Ci panujące powszechnie przekonania, które głoszą, że:
- koordynacja wzrokowo-ruchowa to wynik uzdolnień/ talentu
- najlepszy okres na trening koordynacji ruchowej to wiek szkolny ( 8- 12lat)
W praktyce zweryfikowałem oba te poglądy. W wyniku doznanego urazu kręgosłupa moje zdolności koordynacyjne zostały ograniczone do skromnego minimum. Miałem wtedy trochę ponad trzydzieści lat. Wielu sportowców na moim miejscu by się poddało, ja jednak postanowiłem walczyć o siebie. Dzięki skutecznemu treningowi nie tylko wróciłem do dawnej sprawności, ale też znacznie ją poprawiłem. Słysząc tę historię zawodnicy wyczynowi, z którymi prowadzę treningi dziwią się i stwierdzają, że prezentowane przeze mnie ćwiczenia są dla nich niewykonalne. Jednak z czasem i oni nie tyko wykonują pokazywane ćwiczenia lecz wchodzą na mistrzowski poziom koordynacji ruchowej.
By wspiąć się na sam szczyt
Jak widzisz nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. Nawyki ruchowe wypracowane przez lata ciężkich treningów są bardzo przydatne w rozgrywkach. Nie możesz jednak składać swojego sukcesu na barki jedynie jednego elementu.
Zawodnicy często sami zauważają, iż nie szybkość, czy wytrzymałość a:
- zwinność
- balans ciałem
- wyczucie równowagi i rytmu
- szybkość reakcji czy kojarzenia
- orientacja
decyduje, czy będziesz lepszy od przeciwnika prowadząc Twoją drużynę do sukcesu.
Moim zadaniem jest pomóc Twojemu talentowi rozwinąć się poprzez indywidualnie dobrane specjalnie dla Ciebie metody treningowe. Dzięki nim poprawimy wszystkie niezbędne elementy odgrywające kluczową role w dzisiejszym sporcie.
Daj sobie szansę. Nie czekaj, aż wyprzedzą Cię inni. Dzięki najskuteczniejszym programom treningowym, jak Kinsporth czy Life Kinetik stosowanym na co dzień w wielu klubach zachodnich mogę pomóc Tobie podnieść poziom koordynacji ruchowej i tym samym zwiększyć Twoją szansę na osiągnięcie sukcesu.