Norbert Bradel - trener mentany dla sportowców
Trening mentalny Hipnoza sportowa Kinsporth Life Kinetik Coaching

Spadek formy sportowej - przetrenowanie

Zapewne robisz wszystko, by odnieść sportowy sukces. Czasem jednak w chwili próby, tuż przed ważnym meczem, Twój organizm płata Ci figla. Zamiast stanąć na wysokości zadania stajesz się słaby i nie możesz pokazać wszystkiego, co potrafisz.

Są to typowe objawy załamania formy sportowej. Forma sportowca jest bowiem uzależniona od bardzo wielu czynników. Najczęściej jej spadek tłumaczy się brakiem odpowiedniego przygotowania, tzw. niedotrenowanie. Alternatywnie może być również wynikiem zbyt intensywnego przygotowania, tzw. przetrenowania lub niewyspania.

Taki błąd każdy świadomy zawodnik popełnia jedynie raz, maksymalnie dwa razy. Przed kolejnym meczem, czy zawodami stara się zoptymalizować intensywność treningów oraz dba o właściwy wypoczynek. W wielu wypadkach jednak mimo tych starań forma sportowa nie powraca. Próbujesz starać się jeszcze bardziej, chcesz dać z siebie wszystko, optymalizujesz maksymalnie swoje treningi, a w zamian otrzymujesz kolejny spadek formy sportowej. Zaczynasz się obracać w zaklętym kręgu. Masz wrażenie, że cokolwiek byś nie zrobił, to i tak nie uda Ci się osiągnąć pełni własnych możliwości. Taka sytuacja powoduje wzrost wewnętrznego spięcia i potęguje stres (którego destrukcyjne znaczenie przybliżam w artykule „Stres w sporcie”) związany z kolejnymi rozgrywkami i treningami. W efekcie Twoja pewność siebie zanika, a powracające obawy i lęki oraz oskarżenia kolegów z drużyny, trenera i w końcu samego siebie dopełniają czary goryczy.

Spadek formy sportowej - rozwiązania

Jeśli wypłatałeś się w krąg nieustannych spadków formy, która nie wzrasta mimo Twoich wysiłków- musisz uważać, gdyż Twoja kariera wisi na włosku. Powoli dostrzegasz, że Twoja forma sportowa wymknęła Ci się spod kontroli i nie możesz nad nią zapanować. W efekcie cały wysiłek, jaki wkładasz w trening fizyczny traci sens, a Ty zastanawiasz się czy na pewno posiadasz odpowiednie predyspozycje sportowe. Gorączkowo szukasz jednak jakiegoś rozwiązania, które pomoże odzyskać Ci kontrolę nad swoją karierą.

Zazwyczaj zawodnicy, których dotyka problem spadku formy napotykają różnorodne rozwiązania swojego problemu, jak techniki typu:

  • koncentracja (jej rolę w karierze sportowca opisałem w osobnym artykule)
  • wizualizacja
  • relaksacja

Faktycznie te techniki są niezwykle skuteczne, jednak w przypadku podniesienia formy sportowej wymagają, podobnie jak trening fizyczny, dużo czasu. Zakładam jednak, że zależy Ci na osiągnięciu szybkiej poprawy formy. Rozgrywki i drużyna nie poczekają, aż będziesz gotowy stanąć na polu gry. Bardzo szybko możesz wypaść z obiegu, a sam wiesz, jak później jest się ciężko dostać do czołówki. Z każdym dniem odczuwasz coraz silniejszą presję zewnętrzną i wewnętrzną.

Jak trenować mózg?

Prowadzone na szeroką skalę badania i doświadczenia szeregu zawodników udowodniły, że trening umysłu odgrywa znaczącą rolę w przełamaniu kręgu dalszych niepowodzeń i kolejnych spadków formy. Zapewne zastanawiasz się jednak, jak można trenować mózg?

W trakcie całego swojego dotychczasowego życia nieustannie się uczysz. To prowadzi do wykształcania się różnorodnych nawyków myślowych i procesów tzw. szybkiego myślenia. Zazwyczaj jednak są to elementy nieuświadomione, znajdujące się głęboko w twojej podświadomości i nawet korzystając z nich nie zdajesz sobie z tego sprawy. Najprawdopodobniej jednak nie trafiłeś dotychczas na właściwą osobę, która wskazałaby Ci skuteczne metody i nawyki myślowe, które ułatwiają osiąganie sukcesów sportowych, takich jak mentalność zwycięzcy.

Jest to jednak umiejętność niezbędna, gdyż pozwala na uzyskanie doskonałej formy, tzw. stanu FLOW (przepływu), czyli pełnej mobilizacji całego organizmu. Dzięki temu możesz w pełni zaprezentować pełnię swojego potencjału fizycznego i mentalnego zarówno w trakcie treningów, jak i meczu czy zawodów.

Trening mózgu bowiem to nie tylko krzyżówki czy gry logiczne. Jest to cały szereg starannie wyselekcjonowanych procesów, które umożliwiają m.in. szybkie myślenie. Dzięki mnie nie tylko dowiesz się, na czym polegają tego typu treningi i uświadomisz sobie, że dysponujesz różnorodnymi wachlarzami zdolności mentalnych, które pomogą Ci osiągnąć sukces. Pomogę Ci na każdej płaszczyźnie Twojej kariery. Pokażę Ci również najskuteczniejsze narzędzia byś mógł szybciej i sprawniej myśleć. Twoja forma jest dla mnie priorytetem. Daj sobie szansę, a droga do sukcesu znów stanie dla Ciebie otworem. Podejmiesz wyzwanie?

poprzedni
nastepny

spadek formy sportowej

Techniki, które pomogą osiągnąć Ci cel

Niezadowolone miny kolegów z drużyny i trenera nie wróżą Ci świetlanej przyszłości. Dostrzegasz, że musisz zrobić wszystko, by jak najszybciej wrócić do dawnej formy. Na szczęście mogę Ci w tym pomóc. Z pomocą przychodzą nam skuteczne techniki jak:

Droga do sukcesu, to:

  • Hipnoza sportowa
  • Kinezjologia Sportowa
  • Trening mentalny
  • NLP

Zapewne niektóre powyższe metody mogą Ci się wydać dość dziwne. Jest to typowa początkowa reakcja. Jednak faktycznie to prawda- mentalność zwycięzcy można skutecznie trenować. Na tej wiedzy znane nam dzisiaj gwiazdy sportu opierają swój sukces. Niemal każda z nich ma osobistego trenera mentalnego, który zajmuje się treningiem ich mózgu. Trening umysłu został również doceniony przez szereg wiodących klubów sportowych, gdzie stał się stałym elementem codziennej pracy z zawodnikami.