Norbert Bradel - trener mentany dla sportowców
Trening mentalny Hipnoza sportowa Kinsporth Life Kinetik Coaching

Motywacja w sporcie - Problem motywacji

Wiesz doskonale, że wiele czynników składa się na osiągniecie sukcesu zawodnika. Jednym z nich jest motywacja w sporcie. Sport wyczynowy i właściwa motywacja znajdują się w ścisłej korelacji. Nie tylko jednak się uzupełniają, ale też razem stanowią swoistą całość, którą można nazwać sukces.

Zapewne wiesz, że bez odpowiedniej motywacji nie osiągniesz spektakularnych wyników sportowych. Jednak w większości przypadków przekonanie to nie przekłada się z teorii na praktykę. Joachim Löw, trener reprezentacji Niemiec słusznie stwierdził, że „najtrudniejszy przeciwnik, to najczęściej my sami”.

Chcę, a jednak niekoniecznie

Zapewne zastanawiasz się, co oznaczają słowa tego słynnego trenera. Co to znaczy, że jesteś dla siebie najtrudniejszym przeciwnikiem? Zastanów się ile razy wiedziałeś, że powinieneś coś zrobić, a jednak poszedłeś w drugą stronę. Zapewne tego typu sytuacji jest mnóstwo. Niejednokrotnie bowiem wykonujesz czynności, które są prostsze, czy wygodniejsze, nawet gdy sam wiesz doskonale, że alternatywa jest dla Ciebie lepsza, np. zamiast z samego rana o wyznaczonej godzinie wstać i pobiegać albo poćwiczyć wyłączasz budzik i postanawiasz spać dłużej. Do głosu dochodzi tutaj Twoja słaba wola- to swoisty zespół zachowań zwany w filozofii „akrasia”. Potocznie po prostu dopada Cię wewnętrzny leń.

Jeśli są to zachowania sporadyczne, a później potrafisz zmobilizować się do działania i Twoja motywacja wzrasta, to nie musisz się obawiać. Każdego z nas dopada bowiem czasem chęć na błogie lenistwo. Nie możesz sobie jednak pozwolić na takie zachowania przez ważnymi rozgrywkami, czy decydującymi treningami. Jeśli zaczniesz poddawać się swojemu wewnętrznemu leniowi, to będzie on odciągał Cię skutecznie od tego, co dla Ciebie jest najlepsze i w rezultacie sam uniemożliwisz sobie osiągnięcie sukcesu.

Problem z motywacją - Zero motywacji

Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma swoje własne słabości. Sztuką jednak, która umożliwia osiągnięcie sukcesu jest umiejętność skutecznego przeciwstawiania się im. To jest główne zadanie motywacji. Motywacja to swoisty rodzaj bicza lub strażnik, który skutecznie powinien chronić nas przed uleganiem podszeptom wewnętrznego lenia i jeszcze silniejszemu przyłożeniu się do zaplanowanych zadań. Dzięki niej chce Ci się wstać rano, zrobić kilka okrążeń wokół osiedla, nawet gdy na dworze jest spory mróz, czy pada deszcz. Motywacja nie uznaje wstawania lewą nogą, czy złego humoru. Nieustannie podsuwa Ci w myślach wizję najważniejszego dla Ciebie celu i wabi sukcesem w zasięgu ręki.

Nic nie potrafi nadać naszemu życiu większej mocy niż skupienie wszystkich sił na ograniczonej liczbie celów - Nido Quebein

Czasem jednak ta wewnętrzna siła okazuje się być niewystarczająca. Zbliżasz się do stanu, w którym posiadasz zero motywacji. Wtedy zaczynasz wątpić w siebie, w realizację zamierzonego celu. Zaczyna Ci się wydawać, że za dużo zaplanowałeś, że sukces nie jest Twoim przeznaczeniem. Po drodze widocznie zgubiłeś gdzieś konstruktywną motywację.

Motywacja w sporcie

Zamiast zagłębiać się w poczucie własnej słabości musisz poszukać wyjścia z sytuacji. Chętnie pomogę Ci odzyskać wiarę we własne siły i pokażę, jak się motywować skutecznie. Obecnie mamy szeroką gamę technik motywacyjnych do dyspozycji, które mogą skutecznie pomóc Ci wyzwolić się z sideł słabej woli i odzyskać wiarę w siebie. Musisz jednak ustalić własne priorytety. Pierwszy krok stanowi odpowiedź na pytania: Dokąd zmierzasz? Do czego jest Ci motywacja potrzebna? I przede wszystkim: Po co to robisz?

Motywacja bez celu jest bowiem niczym silnik bez paliwa, jak pasażer taksówki który nie wie dokąd chce jechać. Wszystkie techniki motywacyjne, które mogę pomóc Ci opanować są niezwykle skuteczne pod warunkiem, że zdefiniowałeś swój cel. Wtedy dopiero możemy zastanowić się, która z rodzajów motywacji Tobą kieruje.

poprzedni
nastepny

motywacja w sporcie

Motywacja niejedno ma oblicze

Tak, to prawda - imperatywów popychających Cię do celu może być wiele. Przede wszystkim jednak rozróżnia się motywację wewnętrzną i zewnętrzną.

  • Motywacja wewnętrzna pobudza do działania, które ma wartość samo w sobie; jej przykładem jest zainteresowanie lub zamiłowanie do czegoś.
  • Motywacja zewnętrzna stwarza zachętę do działania, które jest w jakiś sposób nagradzane lub które pozwala uniknąć kary np. wymarzone ferrari lub lęk przed utartą pozycji wyjściowej w drużynie.

Oba wyżej wymienione rodzaje motywacji powodują, że jesteś w stanie „przekroczyć granicę własnych możliwości”. Dzięki temu najskrytsze marzenia stają się rzeczywistością. Najbardziej korzystna dla Ciebie byłaby jednak motywacja wewnętrzna. Tylko ona skutecznie pomoże przełamać monotonię treningu, czy trudnych ćwiczeń tak, że z ochotą będziesz podejmował nawet najcięższe zadania.

Żeby dojść do takiego stanu musisz koniecznie znaleźć swój własny cel oraz właściwą drogę do osiągnięcia wszystkich zamierzeń. Rozumiem, że możesz czuć się zagubiony. Ja jestem od tego, by pomóc Ci w uświadamianiu sobie nadrzędnego celu i skutecznym wspieraniu Cię w jego osiąganiu.